ФОНТАНИ – фонтанът е място за отдих, място за релаксиране, място за приятна прохлада, ведрина и уют. Място където сядайки, забравяме кога трябва да станем, накъде и защо сме тръгнали. Същевременно водната архитектура следва да се вписва в интериорната и екстериорната даденост и местоположение на фонтана. Пренаситеността с много водни струи при фонтаните, различно конфигурирани, ориентирани и с различен характер (тънкостенни и широкостеблени, наклонени и вертикални) не винаги води до желания фонтанен ефект, ако не се получи едно цялостно, приятно за гледане, много добре оформено и завършено водно-архитектурно решение. Степента на релакс е критерият за оценка на фонтана.
Добре е фонтанът да бъде на няколко нива, с добре оформени свързващи преливни водопади, светлини и архитектурно решение. В чашата на фонтана не е добре да се виждат кабели, тръби, помпи, филтри и други. Същото се отнася и за помпената шахта, независимо дали е в чашата на фонтана или в близост до нея – никой не трябва да я забелязва. Много е важно още преди проектирането на един фонтан да имаме една ясно изразена водно-архитектурна картина която ще преследваме, като обем, фигура, габарити и характер на водните струи – дебелостенни, и доколко дебелостенни, с изтеглена във височина конусовидна струя, по-тънкостенни, но с пенообразна връхна част на струята, ветрилообразни наклонени или вертикални, тънкостенни вертикални или наклонени и т.н., и доколко тази водна картина ще се впише в прилежащото екстериорно пространство. Без съмнение в централни и площадни градски пространства, особено пред престижни обществени сгради като Парламент, Министерски и на по-ниско ниво съвети, Президентство и др., изборът на фонтанното решение трябва да бъде една много мощна и висока, образувана основно от дебелостенни водни струи водна картина, подчертаваща представителноста, тежестта и важността на прилежащите сгради, особено за чуждестранните туристи, отдалече да придърпва погледа и привлича вниманието. Ъгълът на накланяне (изправяне) при кръгово-цилиндричните тънкостенни фонтанни решения също е от голямо значение, за получаването на една завършена и ясно изразена водно-архитектурна картина, а не хаотична „салата” от водни струи, заради идеята да се прави фонтан.
Нестанционарността на водните струи при фонтаните, т.е. работа им на променлива височина във времето и цикличността на включването и изключването им трябва да бъде такава, че да не предизвиква вътрешни „напрежения” и незадържане погледа и вниманието на дошлият да се наслаждава на фонтанната гледка посетител. Разбира се, това не се отнася за шоу-фонтаните. Особено колоритно е решението когато успоредно с фонтанните струи се залагат и водопадни решения, на едно или няколко нива, а заедно с това и водни огледала на няколко нива.